Pärnaõied – üks armastatumaid ravimtaimi

Pärnaõied on üks armastatumaid ravimtaimi Eestis. Nende magus ja õrn lõhn hellitab meie meeli suve keskpaigas ning nende õied pakuvad nii silmailu kui ka rohkelt kasulikke omadusi.

Pärnade õitsemise aeg kestab vaid nädala või paar, seega peab pärnade õitsemisel silma peal hoidma ja kiiresti tegutsema.

Millal ja kuidas pärnaõisi korjata?

Pärnaõisi korjatakse tavaliselt juuni lõpust juuli keskpaigani, olenevalt ilmast ja piirkonnast. Parim aeg korjamiseks on siis, kui osa õisi on avanenud ja osa veel pungas. Sel ajal on õite lõhn ja toimeained kõige tugevamad. Korjamiseks vali kuiv ja päikeseline päev ning väldi märgi või vihmase ilmaga korjamist, sest niisked õied võivad hiljem kergesti hallitama minna.

Kuivatamiseks korja õied koos väikese roheka kandelehega. Õisikud tuleb kuivatada varjulises kohas õhukese kihina. Väldi otsest päikesevalgust, mis võib toimeaineid lagundada. Kui õied on täielikult kuivanud (krõbedad ja kergesti murduvad), säilita neid paberkotis või klaaspurgis kuivas ja pimedas kohas. Õigesti kuivatatud ja säilitatud pärnaõied säilitavad oma kasulikud omadused kuni kaks aastat.

Pärnaõied – üks armastatumaid ravimtaimi I Metsaühistu

Kuidas pärnaõisi kasutada?

Tee valmistamiseks
Pärnaõietee on tuntud rahustava ja higistama ajava toime poolest, mis sobib hästi külmetuse ja palaviku korral, une soodustamiseks ja närvisüsteemi turgutamiseks. Samuti võib pärnaõieteed kasutada köha leevendamiseks ja kurgu kuristamiseks. 

Pärnaõietee sobib ka lastele – see on üks väheseid rahustavaid ravimtaimi, mida võib julgelt pakkuda ka väiksematele pereliikmetele.

Kuna pärnaõites on palju erinevaid keemilisi ühendeid, siis raseduse ja rinnaga toitmise ajal soovitatakse pärnaõietee joomisest pigem loobuda või teha seda väga väikestes kogustes.

Aurud ja loputused
Pärnaõied on head nii ülemiste hingamisteede katarri korral auru tegemiseks kui ka enda naha ja juuste hooldamiseks.
Pärnaõied sobivad näoauruks just kuiva ja tundliku naha puhul. Samuti võib keedetud pärnateega loputada juukseid või kasutada seda naha rahustamiseks.

Vannivees
Pärnaõisi võib lisada kuivatatult või tõmmisena vannivette, see aitab lõõgastuda, leevendada lihaspingeid ja pehmendab nahka.

Siirupid ja tinktuurid
Pärnaõite siirupit või tinktuur sobib hästi talvel külmetuse leevendamiseks ja toidus kasutamiseks. Siirupit saab lisada näiteks õuna- või pirnimoosile maitseks või teha maitsevett või kodust limonaadi.

Harilik pärn on ka väga hea meetaim, pärnaõiemesi arvatakse olevat üks hinnalisemaid meeliike nii tema maitse kui raviomaduste pärast. Üks suur pärnapuu võib paarinädalase õitsemisajaga anda kuni 12 kg mett.

Kui jalutad suvel pärnapuu all ja tunned selle mesist lõhna – peatu hetkeks, hinga sügavalt sisse ja mõtle, mida kõike loodus sulle pakub.

Loe veel samal teemal: pärnaõied, pärn, ravimtaim

Seotud artikklid: