Aspektid, millele pöörata tähelepanu metsataimede ostmisel

Kevadiseks istutushooajaks käivad ettevalmistused suure hooga. Eriti aktuaalne on praegu just erinevate metsataimede otsimine ja tellimine. Vältimaks võimalikke probleeme, pöörame tähelepanu paarile aspektile, mida just taimede ostmisel ära ei tohiks unustada.

Taimetervise registri kontroll

Taimede hankimisel on oluline silmas pidada, et need ostetaks tootjalt või tarnijalt, kellel on olemas vastavad tegevusload ja kes on kantud riiklikusse taimetervise registrisse.

Taimetervise register on riigi infosüsteem, mille eesmärk on tagada taimetervise kaitse ja tõhus järelevalve taimetervisenõuete täitmise üle. Registrikannet on võimalik Sul  ise kontrollida registri kodulehel.

Viimasel ajal on levinud skeem, kus metsaomanikule pakutakse täisteenust koos istutamisega, aga ei täpsustata kustkohast on istutatavad taimed pärit ning kas nende tootmine on vastanud vajalikele nõuetele.

Metsataimede ostmine, müük, tellimine. Metsaühistu

Taimepassi väljastamine

Taimetervise registrisse kandmisega tekib müüjal ka taimepassi väljaandmise õigus. Taimepass on ametlik dokument või märgistus, mis tõendab istikute vastavust taimetervise nõuetele, need on vabad erinevatest kahjustajatest ja nende kasvatamist registreeritud tootja juures, kelle üle tehakse riiklikku järelevalvet.

Alus metsa uuendamise toetuse taotluseks

Taimetervise registreisse kandmine on oluline ka metsa uuendamise toetuse taotlemiseks. Toetuse üheks tingimuseks on taimede soetamine tarnijalt, kes on registreeritud taimetervise registris. Toetuse kohta saad lähemalt lugeda meie kodulehelt.

Taustakontroll

Lisaks soovitame kontrollida ettevõtte tausta laiemalt – kas on maksuvõlgnevusi, esitatud on nõutud aastaaruanded jmt. Seda saad teha näiteks teatmik.ee lehel. Kindlasti tasub seda teha kui taimede ostmisel soovib müüja näiteks ettemaksu.

Sertifitseeritud metsataimed Metsaühistust

Metsaühistu on metsakultiveerimismaterjali tarnijana registreeritud majandustegevuse registris (nr KUL000026) ja taimetervise riiklikus registris (nr 3695) ning omab taimepassi väljastamise õigust. Metsataimede ühise hankimise jaoks teeme iga-aastaselt koostööd ligi 20 erineva metsataimi tootva või tarniva ettevõttega.

Kevadiseks istutushooajaks alustasid piirkondlikud ühistud taimede tellimuste vastuvõtmist eelmise aasta lõpus. Tänaseks on mõningad taimesordid juba ka otsa saanud. Paljusid taimi on aga veel saada ja nende kohta leiab rohkem infot metsauhistu.ee/taimede-muuk-tellimine-kevad-2024/  ja piirkondlike metsaühistute kaudu.

Vaata kevadist taimede valikut ja saadavust ning tutvu lähemalt tellimise infoga.

Seotud artikklid: